Gulfshore Business Healthcare Heroes Awards now accepting nominations >> NOMINATE NOW

Podium-09_FEAT

Business is a broad concept containing immense variety, but in an area as vibrant and vital as Southwest Florida, any specific category of it—from commercial real estate to catering—is likely to have plenty of competition. And in every aspect of enterprise, big or small, one company will be the very best. We asked our readers to help identify those standouts, and we are immensely pleased to present the results of the 10th annual Gulfshore Business Best of Business poll.

Thousands of readers voted online via SurveyMonkey.com, which required participants to provide their name and email address so each respondent could only cast one ballot. For each of the 34 categories, listed in alphabetical order by business type, we present the winner and finalists—we offer our thanks to you readers who shared your opinions, and our congratulations to all the local businesses listed in the following pages, who are Southwest Florida’s Best of Business for 2022.

Accounting Firm

WINNER

Markham Norton Mosteller Wright & Company P.A.

FINALISTS

HBK CPAs & Consultants

Hissam & Associates Inc.

Commercial Bank

WINNER

Sanibel Captiva Community Bank

FINALISTS

Cogent Bank

FineMark National Bank & Trust

Trust Company

WINNER

FineMark National Bank & Trust

FINALISTS

Northern Trust

The Sanibel Captiva Trust Company

Financial Advisory Firm

WINNER

Advanced Wealth Advisors

FINALISTS

HBKS Wealth Advisors

Southern Oak Wealth Management

Wolf, Metzger & Maurillo Wealth Management Group

Health Insurance Brokerage

WINNER

Brown & Brown Insurance

FINALISTS

Affiliated Workers Association

BKS Partners

Commercial Insurance

Brokerage

WINNER

Iron Ridge Insurance Services

FINALISTS

Brown & Brown Insurance

Private Client Insurance Services

Payroll Company

WINNER

Integrity Employee Leasing

FINALISTS

ADP

Paychex

Corporate & Business Law Firm

WINNER

Henderson, Franklin, Starnes & Holt P.A.

FINALISTS

Aloia Roland

Goldstein, Buckley, Cechman, Rice & Purtz P.A.

Roetzel & Andress

Intellectual Property Law Firm

WINNER

Henderson, Franklin, Starnes & Holt P.A.

FINALISTS

Goldstein, Buckley, Cechman, Rice & Purtz P.A.

Hahn Loeser & Parks LLP

Livingston Law P.A.

Pavese Law Firm

Roetzel & Andress

Commercial Real Estate Law Firm

WINNER

Henderson, Franklin, Starnes & Holt P.A.

FINALISTS

Aloia Roland

Pavese Law Firm

Labor & Employment Law Firm

WINNER

Boy Agnew Potanovic Miller

FINALISTS

Aloia Roland

Henderson, Franklin, Starnes & Holt P.A.

Land Use & Zoning Law Firm

WINNER

Henderson, Franklin, Starnes & Holt P.A.

FINALISTS

Aloia Roland

Pavese Law Firm

Litigation Law Firm

WINNER

Goldstein, Buckley, Cechman, Rice & Purtz P.A.

FINALISTS

Aloia Roland

Boy Agnew Potanovic Miller

Henderson, Franklin, Starnes & Holt P.A.

Tax Law Firm

WINNER

Henderson, Franklin, Starnes & Holt P.A.

FINALISTS

Goldstein, Buckley, Cechman, Rice & Purtz P.A.

Roetzel & Andress

Trust & Estate Law Firm

WINNER

Barbara M. Pizzolato P.A.

FINALISTS

Goldstein, Buckley, Cechman, Rice & Purtz P.A.

Henderson, Franklin, Starnes & Holt P.A.

Public Relations Firm

WINNER

Priority Marketing

FINALISTS

CONRIC pr + marketing

Pushing the Envelope

Advertising Agency

WINNER

Priority Marketing

FINALISTS

LIV Digital Marketing

Pushing the Envelope

Commercial Construction

WINNER

DeAngelis Diamond

FINALISTS

PBS Contractors

Stevens Construction

Commercial Architecture Firm

WINNER

Studio+

FINALISTS

BSSW Architects

MHK Architecture & Planning

SchenkelShultz Architecture

Engineering Firm

WINNER

Velocity Engineering Services

FINALISTS

Hole Montes

Quattrone & Associates

Commercial Interior Design Firm

WINNER

SchenkelShultz Architecture

FINALISTS

OFDC Commercial Interiors

Studio+

Commercial Real Estate Agency (Leasing)

WINNER

Fischler Property Co.

FINALISTS

RE/Max Realty Group

SVN Commercial Partners

Commercial Real Estate Agency (Purchase)

WINNER

Fischler Property Co.

FINALISTS

LSI Companies

SVN Commercial Partners

Commercial Electrical Contractor

WINNER

B&I Contractors

FINALISTS

ACRA Electric

Titan Electrical Services of SWFL

Commercial HVAC Contractor

WINNER

B&I Contractors

FINALISTS

Crowther Roofing and Cooling

Pro-Tec Plumbing & Air

IT Services Contractor

WINNER

Entech

FINALISTS

CRS Technology Consultants

Naples Network Services

Business Hotel

WINNER

Hilton Naples

FINALISTS

Crowne Plaza Fort Myers at Bell Tower Shops

Luminary Hotel & Co.

Conference / Meeting Center

WINNER

Caloosa Sound Convention Center & Amphitheater

FINALISTS

Crowne Plaza Fort Myers at Bell Tower Shops

Hilton Naples

Office Supply Company

WINNER

Marco Office Supply

FINALISTS

CopyLady

OFDC Commercial Interiors

Vending / Coffee Company

WINNER

Stan’s Coffee & Food Service

FINALISTS

Aroma Coffee Service

Narrative Coffee Roasters

Business Lunch

WINNER

Shula’s Steak House

FINALISTS

BrickTop’s

Lake Park Diner

The Capital Grille

Private Dining Room

WINNER

Shula’s Steak House

FINALISTS

Angelina’s Ristorante

The Capital Grille

Caterer

WINNER

Crave Culinaire

FINALISTS

Artichoke & Company

G3 Catering

Networking Restaurant / Bar

WINNER

Fort Myers Brewing Company

FINALISTS

Bar Tulia

Shula’s Steak House

The Veranda 

Copyright 2022 Gulfshore Life Media, LLC All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed without prior written consent.